I’m getting my wisdom teeth out today (ohh, the joys!), so I planned ahead by prepping several different soup varieties to tide me over until I can eat solid foods again.

Here’s what I’ll be eating by the bowlful as I watch Friends, sneak new episodes of Luther, and tweet about my pain (just kidding, I’ll try to abstain from such pointless updates):

(Note: click the soup title for the recipe)

Rainbow chili

Photo credit

Zucchini & yellow squash soup

Photo credit

Sweet potato, kale, & chicken soup

Photo credit

Spiced tomato bean soup

Photo credit

When I used to visit my dad in Costa Rica, we ate a lot of salads filled with palmito, the Costa Rican name for heart of palm. Also known as burglar’s thigh,

It’s the beginning of July, which means I can crack my

This Week

  • Doubles tennis
  • Sushi from Sushi Tsune at Lake Johnson
  • Restaurant Week at Chamas in Durham {I got too full and

Photo credit

I recently saw this article, entitled “What to Buy and What to Skip at Trader Joe’s,” and immediately sent it to my friend Sarah, who did an article on grocery store vs farmers’ market pricing when we were in college.

So as I was bouncing around from store to store this weekend, I decided to jot down a few prices.

A cauliflower- organic or not- is $3.49 at Harris Teeter and only $2.69 at Target. Canned tomatoes are $1.24 at Target but $1.44 at Harris Teeter. Chobani Greek yogurt is $1.22 at Target and $1.38 at Harris Teeter.

Let’s take a look at the difference in the Chobani pricing. It’s a difference of $.16 per container. Let’s say you eat one for breakfast each weekday morning for a year- $.16 x 5 x 52 (weeks per year) = $41.60.

If you had shopped at Target, you would have saved $41.60 over the course of a year. Say you get paid $20 per hour- that’s just two hours of work over the course of a whole year (out of a total of 8,750 hours).

But on the other hand, we’re only talking about one item. Let’s say you save an average of $.16 per item on 40 items each week. That’s now $332.80, which could almost get you a cruise to the Bahamas!

But think about these important factors and their value to you:

  • Your time- running from store to store takes time; think about it in terms of opportunity cost from econ class :)
  • Gas- Target is about 12 minutes from me, so it expends quite a bit of gas over the course of a year
  • Experience- Where do you have a better experience? How important is that to you? I love going to Trader Joe’s and Harris Teeter, but could live without the customer service at Target
  • Quality-

On Sundays, Harris Teeter wraps up produce that’s on its last leg and reduces the price by a lot.

That’s how I ended up with 7 zucchinis for $.93, a big bag of key limes for $.75, a giant bag of assorted hot peppers for about $1, and my latest find: 4 starfruit for $.69!

Photo credit

How is a girl who loves

I

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Last updated by at .

+Cristina Roman